Хјундаи инвестира над 12 милијарди долари во САД

Хјундаи / Фото EPA/JEON HEON-KYUN

Јужнокорејскиот производител на автомобили Хјундаи Мотор Груп објави дека ќе инвестира 12,6 милијарди долари во изградба на погони за електрични возила и батерии во САД. Хјундаи ќе потроши 7,6 милијарди долари на фабрика во округот Брајан, Џорџија, која ќе вработи со повеќе од 8.500 работници.

Во соработка со СК Она, компанијата ќе инвестира и пет милијарди долари во фабрика за батерии во округот Бартоу, која ќе вработи околу 3.500 работници.

Техничкиот државен универзитет Џорџија и неговиот Технолошки институт потпишаа меморандум за соработка со Хјундаи, во кој се наведени соработката за истражување и примена на нови технологии, вклучувајќи ја економијата на водород и развојот на работната сила. Хјундаи истакна дека во наредните години ќе создаде економска вредност во Грузија која ќе се мери во десетици милијарди долари и ќе помогне да се отворат околу 40.000 работни места.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот