Герила акција на „Акт активизам“ во Тетово: „Внимавај каде се паркираш”

Неформалната група „Арт активизам” од Тетово во својата денешна акција насловена „Внимавај каде паркираш” на непрописно паркираните возила им поставуваше т.н. „казнени билети“ со цел да им укажат на возачите од потребата за поголема совесност при паркирањето и со апел да се внимава на безбедноста на граѓаните и пешаците чии места за движење се узурпирани од возилата.

– Предупрепредување, важи за вашето возило, треба да научите како да паркирате, се вели во пораката на флаерот залепен на возилата.

Покрај предупредувањата, активистите поставија и пофалници на оние возила кои се прописно паркирани со цел да ги поддржат и истакнат совесните возачи.

Еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат граѓаните на Тетово е сообраќајниот хаос. И покрај воведувањето на зонското паркирање, тешко се наоѓаат слободни паркинг места. Поради ваквата ситуација секој паркира каде што ќе стигне. Од една страна, општината не обезбедува доволно простор за паркинг, а од друга ако возачите се паркираат погрешно, експресно ги казнуваат. На двата главни булевара во Тетово, „Илирија” и „Илинденска”, сообраќајот се одвива на половина од коловозната лента поради паркираните комби такси превозници и други возила со што метежот во сообраќајот во овие улици станува се’ поголем, истакнуваат групата активисти.

Прочитајте и...  Седумдесет и шестгодишен струмичанец со бастун во рака ги мотивира младите да даруваат крв

Тие потсетуваат дека со години наназад возила се паркираат на пешачката зона на самиот плоштад.

Поврзани вести

17 пациенти починаа во скопските болници, најмладиот има 31 година

Михаило Донев

Деспотовски најави влез на нови компании во индустриските зони и зголемување на платите во ТИРЗ

Слободен печат

Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

Слободен печат

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian