Фантастична насловна страница на „Лекип“ за тивката војна во Барселона (ФОТО)

Лионел Меси повторно ја критикуваше актуелната управа на каталонскиот клуб поради однесувањето за време на кризата со коронавирусот.

Аргентинецот е разочаран и гневен од управата бидејќи јавно би притискаше да се согласат на намалување на платите, иако самите фудбалери дојдоа на ваква идеја уште пред да се појават написите во медиумите.

Фудбалерите на предлог на Меси се согласиле да се отажат од дел од своите примања, а исто така се согласија да донираат средства за да се зачуваат работните места на вработените во администрацијата и тие да не добијат намалување на платите.

– Свесни сме дека фудбалерите мора да го понесат најголемиот товар од економската криза која го погоди клубот, но ги разбирам потезите на управата на клубот која како да сакаше јавноста да ја сврти против нас – изјави вчера меѓу другото Меси.

Прочитајте и...  Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Меси и сите фудбалери на Барселона за пишувањата на медиумите на оваа тема сметаат дека е виновна управата. Тие сметаат дека токму таа им го дала информациите на медиумите со цел играчите да се презентираат како алчни и неблагодарни, но Аргентинецот не го дозволи тоа јавно искажувајќи разочарување од управата.

Борбата на Меси против челниците на Барселона е топ тема во главните спортски вести ширум светот, а најугледниот спортски весник „Лекип“ направи фантастична насловна страница на која Меси го прикажа како познатиот револуционер Ернесто Че Гевара, а насловот гласеше „Лео Меси, Че на Барселона“.

Прочитај повеќе

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат