Десничарската влада на Финска ја чека есен полна со протести

Протест во Хелсинки, Финска / Фото: Marina Takimoto / Zuma Press / Profimedia

Десничарската влада на Финска се соочува со есен полна со незадоволство во време кога синдикатите и студентите вршат притисок врз неа поради намалувањето на социјалната помош, ерозијата на работните права и безбедноста на работата и новите ограничувања за странските студенти кои сакаат да останат во нордиската нација.

Водачите на синдикатите ја нарекоа владата на премиерот Петри Орпо „обратна администрација на Робин Худ“ која ги намалува бенефициите за сиромашните додека ги наградува богатите со даночни намалувања, пишува Еуроњуз.

Финскиот премиер Петри Орпо / Фото EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Највидливите неодамнешни протести започнаа со окупирање на студентите на Универзитетот во Хелсинки, движење кое сега влегува во третата недела за кое илјада членови на универзитетскиот персонал потпишаа писмо за поддршка. Организаторите велат дека движењето се „раширило како шумски пожар“ на секој друг голем универзитет во земјата.

„Ги поддржуваме ставовите на студентите, а раководството на Универзитетот ја разбира загриженоста на окупаторот за егзистенцијата на студентите“, вели проректорот Каи Нордлунд во изјавата.

Учениците велат дека претрпеле доволно притисоци и мора да се повлече линија.

„Во текот на последната деценија поддршката за социјална помош што ја добиваат финските студенти постојано се намалува, а оваа влада го продолжува тоа, влошувајќи ја ситуацијата за студентите и нè принудува да преземеме повеќе долгови за да студираме, што значи дека кога ќе дипломираме имаме огромен износот на долгот што треба да се исплати“, вели Хаву Лааксо, еден од студентите кои го окупираа Универзитетот во Хелсинки.

Лааксо и неговите сонародници ја започнуваат неделата со зајакнување на моралот по судирот со властите, кои им наредија да излезат пред да се обрати финскиот претседател Саули Ниинисто на неодамнешниот настан во зградата. Но, студентите направиле огромна врева со што претседателот не можел да го одржи својот говор.

„Оваа сегашна влада, исто така, сака да ги зголеми школарините и да ја заостри политиката за имиграција, така што странските студенти имаат само три месеци да најдат работа откако ќе дипломираат, или ќе бидат избркани“, изјави Лааксо за Еуроњуз.

Експертите се збунети зошто актуелната влада би ги намалила надоместоците за домување, а во исто време треба да привлече илјадници странски работници за да пополнат традиционално ниско платени работни места, како што се нега и нега на стари лица – работници кои се потпираат токму на ваквите бенефиции за врзуваат крај со крај; и, исто така, зошто би имало толку тесна временска рамка наметната на меѓународните дипломирани студенти чии вештини се потребни ако Финска сака да биде една од најиновативните и технолошки водечки економии во Европа.

Протести во Хелсинки, Финска / Фото: Jyrki Rahikkala / Alamy / Alamy / Profimedia

Еден политичар од владејачката Национална коалициска партија ја засили реториката во текот на викендот со тоа што студентите ги оквалификуваше како „левичарски напаѓачи“ кои неразумно бараат повеќе грантови и надоместоци од државата; додека опозициските политичари од редовите на Социјалдемократите прашуваа зошто пратениците во парламентот се подготвени да направат кратење на социјалната помош, но не сакаат да одат на протестот и да објаснат зошто го прават тоа.

Финските цркви се вклучуваат во протестите

Во меѓувреме, парохиската црква во Хелсинки го опиша како „безбожно“ кратењето пари од луѓето со ниски приходи, а официјалните профили на социјалните мрежи на катедралата Турку објавија слична порака за поддршка, велејќи дека „грижата за вашите најблиски е дел од христијанството, без разлика на партиската припадност“.

Штрајковите „Окупирајте го образованието“ се проширија дури и во некои фински средни училишта, прво во главниот град, а сега и во неколку други градови, бидејќи синдикатот што ги претставува средношколците, Лукио, ги охрабрува своите тинејџери да зборуваат.

„Има многу протести кои се одржуваат насекаде низ земјата и мислам дека владата ќе мора да обрне внимание, но не се надевам дека тие ќе се променат“, изјави претседателката на Лукио, Ела Силтанен за Еуроњуз.

Петри Орпо во финскиот парламент / Фото EPA-EFE/MAURI RATILAINEN

Обидите на Владата за реформа на пазарот на трудот

Покрај намалувањата на студентските бенефиции и построгите мерки за имиграција, владата, исто така, предлага некои од најшироките реформи на пазарот на труд во последните децении, и додека експертите се согласуваат дека системот за социјално осигурување и регулативите на пазарот на труд во Финска се зрели за ремонт, Финците не сакаат да ги прифатат промена на големо.

Претходниот обид за опсежни реформи во раните 1990-ти паднал во вода откако синдикатите се заканиле со национален генерален штрајк; а во поново време, воведувањето на таканаречениот „модел на активирање“ за да се ослободат луѓето од бенефициите и да се вработат, воведен од владата на премиерот Јуха Сипила во 2018 година, бил дочекан со широки протести, бидејќи во суштина ги казнувал невработените баратели на работа кои не можеле да најдат работа.

Длабоко непопуларниот модел на активирање во голема мера бил отфрлен од следната, левичарска влада, откако било откриено дека повеќе од 90.000 луѓе ги намалиле придобивките.

Претседателот на Финска, Саули Нинисто / Фото EPA-EFE/FILIP SINGER

Актуелната влада стапи на функција со ветување дека ќе го ограничи државното задолжување и ќе го заузда она што тие го сметаа за „расипано“ трошење на администрацијата на Сана Марин.

Но, тие веќе го надминаа сопствениот лимит за задолжување од 10 милијарди евра и сега се стекнуваат со долг со иста стапка како и владата на Марин, ставајќи крај на секаква долготрајна идеја дека фискално конзервативната Национална коалициона партија е некако природно подобра во справувањето со економијата отколку левичарските колеги од партијата на Социјалдемократите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот