Давидовски стана првиот Македонец со триумф на ТЦР Европа

фото: Инстаграм

Македонскиот автобилист Виктор Давидовски оствари исторски успех, тој стана првиот Македонец што победил на трка во ТЦР Европа шампионатот.

Давидовски победи на втората трка за Големата награда на Франција што се возеше на легендарната патека „Пол Рикард“. На првата трка, тој го освои шестото место.

Досегашниот најдобар пласман на македонскиот автомобилист беше четвртото место, но денеска со одлично возење во текот на целата трка успеа да дојде до историски успех.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TCR Europe (@tcreurope)

Видео на денот