Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Постои можност непосредно пред падот на воено-транспортниот авион Ан-26 недалеку од Харков, да му бил даден приоритет за слетување на друг авион, рекол шефот на локалната администрација Алексеј Кучер. Како што додал, истрагата треба да покаже дали е точна оваа верзија на случувања.

– Од моментот кога пилотот побара дозвола за слетување, одговорните реагирале дури после една минута. Наводно заради тоа што биле фокусирани на слетување на друг авион. Притоа веќе било познато и јасно дека еден мотор откажал. Се поставува прашањето зошто одговорните за слетување, добивајќи ја информацијата за неисправен мотор, дале приоритет за слетување на друг авион. После неколку минути нашите момци паднаа, рекол Кучер.

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Кучер рекол дека црните кутии се пронајдени, но дека истрагата се уште не е спроведена.

Прочитајте и...  Чекор напред на американската компанија: „Пејпал" воведува услуга за плаќање со криптовалути

Авионот Ан-26 се срушил синоќа и притоа загинаа 26 кадети и членови на екипажот, а само еден кадет преживеа.

Поврзани вести

И во Штип алармантно: На Инфективно слободни само 2 кревети, заразени наставнички и воспитувачки

Слободен печат

УПОМ бара повлекување на сите недекларирани маски за заштита од коронавирус во Македонија

Алек Стојковски

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Мигрант безмилосно нападна стара жена

Илинка Иљоска

РКЕ: Пенали за компаниите, ако не ги греат граѓаните

Слободен печат

Ларда: Сакаме да ги направиме грчките производи уште подостапни

Весна Дамчевска

Народна банка ја засилува битката против фалсификуваните евра

Слободен печат

Остави Коментар