Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Турција ќе одговори со свои мерки ако Европската унија наметне нови санкции, предупреди турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу по состанокот со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан минатата недела изјави дека министрите на ЕУ ќе разговараат за Турција на 13 јули, наведувајќи дека во таа прилика би можело да се разгледа и воведувањето нови санкции за Анкара, покрај чекорите преземени поради дупчењето на Турција во економската зона на Кипар

– Ако ЕУ преземе дополнителни одлуки против Турција, ние ќе мораме да одговориме на тоа, рече Чавушоглу на заедничката прес-конференција со Борел во Анкара.

Чавушоглу ја критикуваше ЕУ затоа што, како што рече, не ги исполнила своите ветувања и го поврзува прашањето како што е кипарскиот спор со договорот за мигрантите од 2016 година. 

Прочитајте и...  Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Прочитај повеќе

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште

Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Слободен печат