Категорија: Економија

Вести Економија

Дефект на уште еден Боинг 737 Макс, принудно слета на Флорида

МИА Агенција
Авион Боинг 737 Макс денеска мораше итно да слета на Флорида поради проблеми со моторот. На летот на авионот на Сауфвест ерлајнс немало ниту еден...
Вести Економија

Финален национален натпревар на Европскиот квиз на пари

МИА Агенција
Финалниот национален натпревар на Европскиот квиз на пари во земјава на кој ќе бидат познати двајцата учесници кои ќе ја претставуваат земјата на европското финале...
Вести Економија

ССК: Нерегистрираните фирми двојно поконкурентни од регистрираните

МИА Агенција
Оние што избегнуваат плаќање даночни обврски, ги оштетуваат сите граѓани и се неправедни кон сите даночни обврзници кои работат законски. Нивното изигрување на прописите не...
Вести Економија

Европа оставари бруто приходи од 800.296.562 денари

Слободен печат
Компанијата А.Д. „Европа“ – Скопје при изготвување на финансиските извештаи за 2018 година објави дека нема промени во сметководствените политики и методи на вреднување на...
Вести Економија

Пентагон одобри средства за изградба на ѕидот на границата со Мексико

МИА Агенција
Вршителот должност министер за одбрана на САД Патрик Шенахан ги овласти Воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92 километри долгата...
Вести Економија

Компаниите чии репутации се „распаднаа“ во 2019 година

Слободен печат
Социјалната мрежа на Фејсбук сигурно помина низ тешка година и ова може да се види во најновиот извештај на „Axios“ и „Harris Poll“ – Топ...
Вести Економија

Франција и Кина потпишаа 15 трговски договори од десетици милијарди евра

Слободен печат
Франција потпиша 15 трговски договори со Кина во вредност од десетици милијарди евра, објави „Ројтерс“. Договорот меѓу двете земји вклучува и нарачка за 300 авиони...
Вести Економија

Овчарите не сакаат субвенции, туку соодветна цена за јагнето

МИА Агенција
Не ни требаат субвенции, туку соодветна откупна цена за јагнето, велат одгледувачите на овци кои денеска во Министерството за земјоделство трет пат ќе се обидат...
Вести Економија

„Најк“ заработи парична глоба од ЕК

Слободен печат
Производителот на спортска опрема „Најк“ доби голема казна од Европската комисија поради тоа што попречувала продажба на брендирани производи во европската економска зона. „Спорната рестрикција...
Вести Економија

Николовски на средба со откупувачите и со извозниците на јагниња за состојбата со откупот

МИА Агенција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Владата ја следат состојбата со откупот на јагнето. До крајот на јуни годинава Агенцијата за храна и ветеринарство ќе...