Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Македонија останува седма ракометна сила во Европа

Слободен печат
Македонија останува во врвот на европскиот ракомет и оваа година, го задржа седмото место на ранг листата на најуспешни земји во клупските натпреварувања. Коефициентот на...
Ракомет Спорт

Шампионот Вардар поразен од битолски Пелистер

Коминовски Фидан
Уште од претходно се знаеше дека Вардар ја одбрани шампионската титула, па последните мечеви се само рутина и секако шанса за помладите да добијат поголема...
Ракомет Спорт

Томас: Финансиските проблеми го прават Вардар уште посилен!

Коминовски Фидан
Во текот на сезоната Вардар се соочи со многу пречки од аспект на честите повреди кај играчите, неисплатените плати… Но и покрај тоа момците на...
Ракомет Спорт

Еурофарм Работник го потврди учеството во СЕХА

Коминовски Фидан
Еурофарм денеска на гостински терен во спортската сала „Македонско сонце“ со убедлив резултат 16:30 го совлада тимот на Пролет 62. Уште по првото полувреме битолскиот...
Ракомет Спорт

Милосављев пред Келн: Моите соиграчи се најголемите херои!

После заминувањето на Арпад Штербик, постоеше мало сомнение дека Вардар ќе биде „ослабен“ на голманското место, но Дејан Милосављев целосно го докажа спротивното. Еден од...
Ракомет Спорт

Илјаз: Многу ни значи титулата, клучни беа тимската игра, желбата, борбеноста!

По седум години пауза, шампионскиот пехар се врати во Автокоманда, женскиот ракометен клуб  Металург ја прославува својата четврта титула во првенството на Македонија. Во еден...
Ракомет Спорт

Кире Лазаров знае каде ќе ја заврши кариерата

Коминовски Фидан
Тоа што секако радува за нас е новиот добар настап на македонскиот репрезентативец, Кирил Лазаров кој се истакна како втор стрелец со запишани четири голови...
Ракомет Спорт

Манасков и Веспрем „газат“ шампионски во Унгарија

Иако после првите 30 минути водеше гостинот минимално со 13:14, вистинска доминација на домаќините во второто полувреме кое го добија со дури 22:10. Најефикасни во...
Ракомет Спорт

Вардар го промовираше дресот со кој ќе настапи во Келн (ВИДЕО)

Вардар и Вардар Фаншоп во соработка со ракометарите и со Hummel подготвија ограничена серија на дресови што од денеска се пушта во продажба во фаншоп...
Ракомет Спорт

Симовски со 19 ракометарки во мундијалскиот бараж

Коминовски Фидан
Во склоп на ЕХФ неделата, покрај тренинзите, сениорската женска репрезентација двете средби од баражот за пласман на СП 2019 во Јапонија против репрезентацијата на Словенија...