Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Само две НБА ѕвезди одбија да учествуваат во „Последниот танц“

Слободен печат
„Последниот танц“ стана глобален феномен, а во тоа голем удел има и пандемијата на коронавирусот поради која спортот на целата планета е ставен под карантин...
Кошарка Спорт

Бугарите ни нудат да организираме заедничка кошаркарска лига

Слободен печат
Претседателот на Кошаркарската федерација на Бугарија, Георги Глучков, има идеја за заедничка лига составена од најдобрите тимови од Македонија и од неговата земја. Тој бара...
Кошарка Спорт

Митревски: И да не ја доиграме сезоната, да го искористиме летото за тренирање

Слободен печат
Беше најдобриот, најефикасниот играч на Македонија на Европското кадетско првенство во Италија. Иако само со 16. наполнети години, Андреј Митревски влезе и во конкуренција за...
Кошарка Спорт

Салите и натаму се забранети, играчите на МЗТ тренираат на отворено! (ФОТО)

Слободен печат
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска тестираа едно од неколкуте кошаркарски игралишта во општина Аеродром. На истите се поставени нови мултифункционални подови со врвен квалитет,...
Кошарка Спорт

КФСМ: Не е возможно да се организира редовното годишно Собрание

Слободен печат
Минатогодишното изборно Собрание се одржа на 15 мај 2019 година и за во месец мај 2020 година беше планиран терминот за одржување на редовното годишно...
Кошарка Спорт

Мемоарите на починатиот генерален менаџер Краус ја откриваат вистинската причина за распадот на Чикаго

Слободен печат
Уште пред почетокот на сезоната 1997/98 кошаркарите на Чикаго булс знаеја дека тоа ќе им биде последната заедничка сезона, а токму поради тоа и документарниот...
Кошарка Спорт

Џордан конечно ја откри тајната зашто во финалето играше со висока температура

Слободен печат
Џордан тогаш во последните моменти од натпреварот го погоди шутот за три поени и му донесе триумф на неговиот Чикаго Булс за предност од 3-2...
Кошарка Спорт

Туркоглу ја поздрави одлуката на македонската кошаркарска федерација

Слободен печат
Со одлука на УО на КФСМ, оваа сезона нема да има шампион, а освен тоа, нема да има и испаѓање од друштвото на најдобрите. Претседателот...
Кошарка Спорт

Голем ризик за „мал профит“: Евролигата не може да се спореди со НБА!

Слободен печат
Постои голем ризик од продолжување кошаркарската сезона во Европа, а „мал профит“ следува од евентуалното враќање во салите. Повеќето клубови се против враќање на терените,...
Кошарка Спорт

Како Коби ги мотивирал соиграчите: Клошари некои од вас утре ќе бидат разменети

Слободен печат
Коби Брајант имаше глад за победа и менталитет со кој можеше да се мери единствено Мајкл Џордан, нивната желба за победување беше неверојатна и редовно...