Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

ФИБА му ја симна суспензијата на Работнички и веднаш договори две засилувања

Слободен печат
Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ја симна суспензијата на Работнички откако македонскиот шампион го плати долгон кон екс-кошаркарот Дарко Чохрадерич. Со одлуката на ФИБА, македонскиот тим...
Кошарка Спорт

Тоа што Харден го игра не е кошарка

Слободен печат
Хјустон рокетс оствари убедлив триумф од 32 поени разлика (135:103) против ЛА Клиперс, а учинокот на Харден беше 31 поен и по седум асистенции и...
Кошарка Спорт

Харден и „ракетите“ не запираат, декласиран ЛА Клиперс (ВИДЕО)

Слободен печат
Џејмс Харден и Хјустон рокетс веќе влегоа во плејоф ритам, а тоа најдобро го почувствува можниот конкурент во првото коло од разигрувањето, ЛА Клиперс, кој...
Кошарка Спорт

Зајон е Дрејмонд Грин со ракети во задникот

Слободен печат
За Вилијамсон заврши сезоната во НЦАА лигата по поразот на неговиот универзитет „Дјук“ од Мичиген стејт, но лудилото околу него не престанува. Никој не се...
Кошарка Спорт

„Воините“ ја добија битката за Западот (ВИДЕО)

Слободен печат
Голден стејт вориорс со победата над директниот конкурент Денвер нагетс од 116:102 речиси сигурно го обезбедија првото место во Западната конференција. „Воините“ имаат две победи...
Кошарка Спорт

Нов убедлив пораз на МЗТ Скопје

Слободен печат
МЗТ Скопје доживеа нов убедлив пораз и на вториот финален натпревар во АБА -2 лигата, овој пат со 23 поени разлика (95:72) од екипата на...
Кошарка Спорт

Втора шанса за брејк на МЗТ Скопје

Слободен печат
МЗТ Скопје вечерва (20 ч.) го игра вториот натпревар од финалната серија во АБА-2 лигата против Приморска. Во првиот дуел, вчера словенечкиот тим победи со...
Кошарка Спорт

Колеџ-сензацијата Вилијамсон во „дрим тимот“ на САД

Слободен печат
Кошаркарот на универзитетот „Дјук“, Зајон Вилијамсон е најчесто споменуваното кошаркарско име во САД оваа година, а медиумите веќе го прогласија за најголем кошаркарски талент по...
Кошарка Спорт

Симонс: Лука ја заслужува наградата

Слободен печат
Кошаркарот на Филаделфија сиксерс, Бен Симонс кој минатата година беше прогласен за најдобар дебитант, вели дека сега таа награда треба да ја добие играчот на...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје декласиран во првиот финален меч

Слободен печат
Екипата на МЗТ Скопје доживеа пораз од Приморска на отворањето на финалната серија во АБА 2 лигата која се игра за пласман во најквалитетното балканско...