20.8 C
Скопје

Категорија: Колумни

Колумни

Политички мамурлак

Џабир Дерала
Го прегрмевме и тоа чудо од претседателски избори. Без тепачки, без потешки инциденти, малку трапав процес, преполн со вообичаените фолклорни (националистички) елементи, но слободен. По...
Ваш агол Колумни

Зошто монтажна кога има подземна? (ФОТО)

Слободен печат
Додека жителите на овој дел од населбата Ѓорче Петров се мачат да најдат слободно паркинг-место, за оваа подземна гаража која има голем капацитет, повеќе од...
Колумни

Седум поуки од претседателските избори

Бранко Героски
Иако немам обичај да го фалам премиерот Зоран Заев, мислам дека неговата изјава дека резултатот од претседателските избори е причина сите актери во изборната трка...
Колумни

Последниот час на професорката

Слободен печат
Сашо Орданоски Гордана Сиљановска Давкова и на „последниот час“ што го одржа на овие претседателски избори – нејзиниот долг и неверојатно здодевен проштален изборен говор...
Ваш агол Колумни

До кога ќе се возиме во дефектни автобуси? (ВИДЕО)

Слободен печат
-Вчера едвај стигнав дома. Автобусот со број 60 што оди до Матка едвај се движеше. На секоја дупка и на секоја кривина мислев дека ќе...
Колумни

Албанско знаме? Ма нема везе

Срѓан Ивановиќ
Пред неколку дена прочитав еден интересен извештај од Приштина, во кој беа пренесени барањата на демонстрантите насобрани во главниот град на Косово, кои го дигнаа...