Категорија: Колумни

Колумни

Прерогатив на младоста е бунтот, а не култот на личноста на Заев

Бранко Героски
Сакам да верувам дека директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, не ги сфатил добро своите родители кога му раскажувале за Тито и...
Колумни

Дуел за полумртва публика

Ненад Јовановиќ
Зошто имаше дебата помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, односно, сфаќам зошто немаше вистинска дебата; сфаќам затоа што на другата страна, во политичка смисла, немаше...
Колумни

Држава што не го оправдува своето постоење

Слободен печат
Како што преку читањето на генскиот запис на еден човечки ембрион генетичарите денес можат да предвидат од кои наследни болести ќе биде болен уште неродениот...
Колумни

ПИСМА ОД ЛОНДОН Трка за прво место

Слободен печат
Коњичката трка Гранд национал, која годинава ќе се одржи по 172. пат по ред на патеката или хиподром Антри кај Ливерпул, е врвот на тридневниот...
Колумни

Стево, во Македонија Норт не е арно – имај го тоа на ум!

Слободен печат
Не спорам дека се отвораат нови работни места, како што се фали оној аџамијата портпарол на СДСМ. Југендот не знае дека дури и во периодите...
Колумни

Некој ќе си ги пакува куферите…

Слободен печат
Една изјава на Мицкоски од Брисел ми го привлече вниманието: дека „го држат Заев за збор“, ако ги изгуби претседателските избори, да распише вонредни парламентарни....
Колумни

По зграда за секое наше дете

Слободен печат
Пишува Срѓан Ивановиќ Максимата засади дрво за да обезбедиш иднина за своите деца, во Македонија веќе цела деценија се толкува како изгради зграда за децата....
Колумни

Нашиот комшија, Стевче

Слободен печат
Криминалот во градежната мафија во Македонија секогаш се правел според закон. Законите се така направени, што во нив има доволно дупки и инстанци за арбитрарни...