Бугарите од Британија ќе бидат осудени за шпионирање за Русија

Уапсени Бугари во Англија / Фото ЛинкедИн

Петмина Бугари осомничени за шпионирање за Русија ќе бидат обвинети за заговор за шпионажа, соопшти британското обвинителство, јави Би-Би-Си.

Орлин Русев (45), Бизер Џамбазов (41), Катрин Иванова (31), Иван Стојанов (31) и Вања Габерова (29) во вторник ќе се појават пред Судот на Вестминстер.

Бугарските државјани се обвинети за заговор за собирање информации кои би биле корисни за непријателот помеѓу август 2020 година и февруари 2023 година.

Тоа следи по истрагата на Метрополитен полиција.

Тројца Бугари шпионирале за Русија во Британија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот