Богдан Богдановиќ потпиша нов договор вреден 64 милиони долари

Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Како и што се највуваше, српскиот кошаркар, Богдан Богдановиќ потпиша нов договор со Атланта кој на сила ќе стапи од следното лето.

Богдановиќ ја продолжи соработката за четири години во кои ќе заработува 17 милиони долари по сезона, односно 64 милиони вкупно.

„Боги носи квалитет кој го бараме кај играчите на Хокс. Покрај сите одлични шутерски способности има и други карактеристи кои се од непроценлива вредност за клубот“, изјави генералниот директор на тимот Лендри Филдс.

За Богдановиќ ова е трета сезона во дресот на Атланта и во просек забележуваше 14.1 поени по натпревар. Во овој момент е на 11-то место по бројот на погодени тројки во историјата на тимот. Покрај Атланта го носеше дресот уште на Сакраменто, Фенербахче и Партизан.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот