Англичани, Германци и Американци бараат викендички блиску до Атина, Македонците го меркаат Халкидики

Халкидики се наметнува како една од најпопуларните дестинации во Грција и за туристите и за странските купувачи. Земјите со најмногу пребарувања за куќи за продажба на Халкидики се Германија, Србија и Македонија, а потенцијалните купувачи повеќе бараат станови, самостојни куќи и апартмани. Просечните барани цени на викендичките следеа нагорен тренд, главно, во првите месеци од 2024 година, во популарните области на Грција за купување викендичка, при што побарувачката од странство доаѓа главно од Британија, Германија и САД, според индекс на цени на Спитогатос, објави „То Вима“.

Забележителен е интересот искажан за купување викендичка на крајбрежјето на Атика и блиските острови, додека што се однесува до остатокот од копното, Источен Мани, Ситонија и Касандра на Халкидики, Сивота и Метони во Месинија се поскапи. области. Подрачјата во близина на Атина често се добар избор за купување викендичка поради можноста за лесен и брз пристап за жителите на главниот град и не само.

Богатото крајбрежје на Атика и блиските острови често се атрактивни места за стекнување на викендичка. Највисоки просечни барани цени за викендички во првите месеци од 2024 година се во Спецес, Саронида, Порос, Анависос, Рафина и Егина. Од друга страна, меѓу најприфатливите области за купување викендичка во близина на Атина се Маратонас, Артемида, Каламос и Еретриа во Евија.

Најголемо зголемување на просечните барани цени за викендички во првите месеци од 2024 година во однос на истиот период минатата година се забележани во Анависос (16,7%), Саронида (16,4%), Артемида (17,0%) и Егина (13,8%).

Во однос на меѓународната побарувачка, најпопуларните области за пребарување на дом за продажба во првиот квартал од 2024 година се центарот на Атина, Халкидики и јужните предградија на Атина. Земјите на потекло на потенцијалните купувачи на домови во центарот на Атина се Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави. Потенцијалните купувачи се повеќе заинтересирани за станови, самостојни куќи и студија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот