Голем пожар во Преспа, гори и дел од Националниот парк Галичица

Повеќе од 300 хектари високо стеблеста шума зафати пожарот во Преспанскиот регион во близина на туристичките населби Отешево и Сирхан.

Пожарот вечерва е проширен и зафати дел од Националниот парк Галичица.

Во тек е итен состанок на кризниот штаб на Општина Ресен, а мештаните од околните села велат дека без струја бидејќи запален бил и далеководот.

Прочитајте и...  Кривична пријава за Кичевец за „овозможување употреба на наркотични дроги"

Поврзани вести

Скопјанец починал на работното место

Слободен печат

Кривична пријава за Кичевец за „овозможување употреба на наркотични дроги”

Слободен печат

Поранешниот градоначалник на Чашка обвинет за злоупотреба на службената положба

Слободен печат

ФОТО: Претреси во Сингелиќ, пронајдени се пиштоли и куршуми

Слободен печат

ФОТО: Пронајдено големо количество на дрога во Гевгелија, четири лица се приведени

Слободен печат

Уапсено лице што избегало од затворот во Прилеп

Слободен печат

Остави Коментар