Заврши заложничката драма: Уапсен мажот кој држеше заложници во московската банка

Московската полиција го уапси непознатиот маж кој во зградата на „Алфа Банка” во центарот на рускиот главен град држеше како заложници повеќе од пет лица. Во инцидентот немало жртви, објавија руските медиуми.

– Единицата за специјални операции изврши упад во филијалата на „Алфа Банка” и го уапси напаѓачот кој се закануваше дека ќе активира експлозив, изјави неименуван извор за агенцијата ТАСС, додавајќи дека лицето кај себе имало лажна експлозивна направа.

Изворот наведува дека киднаперот е со „нарушено ментално здравје” и ќе биде испратен на медицинско набљудување.

Непознат маж влезе во филијалата на „Алфа Банка” во Москва и држеше како заложници најмалку пет луѓе, заканувајќи се дека ќе активира бомба, изјави за ТАСС извор од службата за вонредни ситуации.

Прочитајте и...  ИД: Пандемијата со Ковид-19 е „божја казна", следат нови напади

Полицијата соопшти дека напаѓачот при влезот во банката имал кај себе кеса од компанијата за доставување храна Delivery Club, изјавувајќи дека во неа има бомба. Руските медиуми објавија дека тој бил облечен во униформа на компанијата, но од таму наведуваат дека немаат информација оти нивни работник држи заложници

Прочитај повеќе

Делчев од НСП ги повикува Чулев и Спасовски да го решат проблемот за барањето награди за полицајците (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Уставниот суд го отвара патот за решавање на политичката криза на Косово – Се чека исходот од изборите во Србија

Слободен печат

СЗО: Денеска е модерно да се биде дисидент, се зголемува бројот на противници на вакцини

Слободен печат

Ненад Тонкин за „Малите суштества од станот што се реновира“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Тачи ја поздрави одлуката на Уставниот суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Слободен печат

Легитимирањето на гостите е неприфатлива мерка која се надеваме дека ќе се смени – велат угостителите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Индија ја престигна Кина по бројот на жртви од коронавирусот: Пикот на епидемијата се уште не е достигнат

Слободен печат

Бугарија ќе го укинува 14-дневниот карантин, освен за граѓаните на осум држави

Слободен печат

Ангеловска: Мора сите да бидат свесни дека и фармацевтите можат да бидат изложени на голем ризик доколку пациентите не ги почитуваат мерките за заштита (ВИДЕО)

Слободен печат

Адеми: Ако имаме иста ситуација во септември, можеби ќе се соочиме со исти мерки за наставата

МИА агенција

САД ја обвинија Северна Кореја за перење на најмалку 2,5 милијарди долари

Слободен печат

ИД: Пандемијата со Ковид-19 е „божја казна”, следат нови напади

Слободен печат