Вучиќ утре почнува консултации за кандидат за премиерската функција

Александар Вучиќ / Фото EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе ги започне консултациите за кандидатот за премиер, а планирани се средби со претставници на изборните листи Продолжува политичката борба на Албанците – Шаип Камбери и руската партија – Слободан Николиќ.

„Од понеделник ќе започнам со консултации согласно Уставот и Законот за претседател на Република Србија, така што верувам дека во текот на следната недела ќе разговарам со оние кои сакаат да разговараат и ќе го почитуваат Уставот и Законот за оваа земја, затоа што секако ќе има такви кои ќе ви напишат пет соопштенија и 10 изјави зошто нема да дојдат на разговори. Ќе ги извршам потребните консултации со сите што сакаат да разговараат и после тоа ќе бидам подготвен да назначам претставник“, рече Вучиќ во гостувањето на РТС.

Рокот за формирање на новата извршна власт, како што пишува Еуроњус Србија, почна да тече со конституирањето на Собранието на почетокот на февруари, а јавноста веќе лицитира со името на идниот претседател и можните министри.

Иако сè уште е во фаза на претпоставка, аналитичарите оценуваат дека трите водечки фигури на Српската напредна партија се кандидати за премиерската функција, пишува порталот.

Вонредните парламентарни избори во Србија се одржаа на 17 декември, а Собранието на Србија беше конституирано на 6 февруари.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот