ВИДЕО | Неверојатниот Дуплантис постави нов светски рекорд

Фото: EPA-EFE/Olivier Matthys

Aрманд Дуплантис завршниот митинг од Дијамантската лига го направи уште малку подобар.

По седми пат неверојатниот Швеѓанец го сруши светскиот во скок со стап. Сега тој изнесува 6.23. Олимпискиот победник од Токио и двоен светски шампион, беше и досегашен рекорд, а сега само го подобри својот резултат

Минатата година скокна 6.21, додека на 25. февруари во францускиот Клермонt прескокна 6.22.

Втор беше Филипинецот, Џон Ернест Обиен со 5.82, а на третото место се пласираше Американецоцт, Сем Кендрик со 5.72.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот