ВИДЕО | „Бомба“ од далечина и асистенција на Меси за Суарез за победа на Интер Мајами

Изминатата вечер во МЛС лигата тимот на Интер Мајами слаеше победа над Спортинг Канзас Сити од 2:3 во деветтиот натпревар од сезоната.

Се обиде Канзас да парира, но кога е Меси расположен тогаш ситуацијата на теренот за Интер Мајами е многу поинаква. Аргентинецот имаше одлична асистенција за Луис Суарез, а потоа постигна и убав гол во 51. минута со удар од далечина. Со тој гол на Меси Интер Мајами дојде до 2:1 откако претходно губеше 0:1.

Со вториот гол на Томи седум минути подоцна Канзас дојде до изедначување, а победата за тимот на Бекам ја обезбеди Луис Суарез со голот на 20-тина минути пред крајот.

Сезонава Меси постигна пет голови и додаде исто толку асистенции во пет натпревари.