Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Во последните 24 часа починаа уште тројца пациенти во велешката болница, како последица од компликации настанати од заразата со ковид-19.

Вечерва почина 65  годишен пациент на инфективното одделение во велешката болница, пренесува порталот Велес365.

Пациентот е од Градско, а бил примен денеска утринава со симптоми на зараза со ковид-19, но заразата не е потврдена. Во последните 24 часа починаа уште тројца пациенти во велешката болница, како последица од компликации настанати од заразата со ковид-19.

Починати се еден маж на 62-годишна возраст и жена на 62-годишна возраст за која известивме вчера. Почина и пациент на  69 години од Свети Николе.  65  годишниот пациент од Градско е 4-ти пациент кој почина во велешката болница во последните 24 часа.

Градоначалникот Аце Коцевски на денешниот прес информира дека во Општина Велес од вчера има еден болен од јавната администрација кој се наоѓа во велешката болница, еден има симптоми и чека резултати од тест, а еден е во изолација.

Прочитајте и...  Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Претходно заболениот од јавната администрација на Општина Велес  се излекувал и веќе е на работа, информира Коцевски.

-Го чекаме записникот од синоќешната седница на Владата во врска со работата на општинската администрација, имаме три модели меѓу кои треба да бираме или ќе ги комбинираме. Дополнително ќе донесеме одлука на кој начин ќе продолжи понатаму да работи општинската администрација, најави Коцевски.
Во ЈЗУ Општа болница има позитивни три медицински сестри од Инфективно одделение, еден од анастезиолошката служба и еден од администрација.
Во ЈЗУ Здравствен дом позитивни на Ковид-19 се две лица, а пет се во изолација, информира Коцевски.

Ковид-19 во Велес: Ученици, деца од градинка, наставници и директор во самоизолација

Поврзани вести

Деспотовски најави влез на нови компании во индустриските зони и зголемување на платите во ТИРЗ

Слободен печат

Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

Слободен печат

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian