Умна стратегија: Швајцарски чоколаден гигант инвестира во производството на какао

Фото: Pexels

Бери Калебо AГ инвестира во одгледување какао дрвја, бидејќи цените за клучната чоколадна состојка растат, намалувајќи го профитот за слаткарите. Швајцарската чоколада работи со фарми во Бразил и Еквадор за „пилотирање и развивање на најдобри практики за создавање на скалабилен и профитабилен високотехнолошки модел за одржливо одгледување какао“, се вели во соопштението за печатот на компанијата во четвртокот.

Пристапот доаѓа во време кога големиот недостиг на какао доведе до рекордно високи цени и го привлече вниманието на годините на хронично недоволно инвестирање во клучните западноафрикански земји, што ја попречува способноста на земјоделците да се заштитат од болести и временски ризици. Иницијативата Флучр Фарминг има за цел „да биде катализатор за другите да инвестираат во земјоделството и да создадат партнерства со фармерите за модернизирање на одржливо одгледување какао од големи размери“, се вели во соопштението за печатот на компанијата.

Бери Калебо потпиша првичен договор за соработка со земјоделска компанија во Баија, Бразил, за развој на 5.000 хектари земја. Имотот на компанијата од 640 хектари во долината Церецитас во Еквадор, исто така, ќе биде дел од иницијативата, се вели во соопштението. Стивен Рецлаф, моментално претседател на глобалното какао, ќе стане извршен претседател на ФФИ и ќе одговара пред извршниот директор Питер Фелд.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот