Словенија регистрираше 36 нови случаи, во земјата вкупно 562 заразени со коронавирус

Националниот институт за јавно здравје на Словенија потврди дека во земјата се регистрирани 36 нови случаи на лица заразени со коронавирусот.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, со овие вкупниот број заразени изнесува 562.

До сега во државата се направени 17.294 тестирања. Според информациите на надлежните од сите заразени, во болница се само 98, а 17 се на одделот за интензивна нега.

Како последица од Ковид-19 почина уште едно лице, а се работи за постаро лице, сместено во Домот за стари лица Метлика, а имало и претходни тешки хронични болести.

Со ова вкупната бројка на починати од коронавирусот во Словенија изнесува шест лица.

Прочитајте и...  На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Прочитај повеќе

Пад на економијата во еврозоната од 8 до 12 отсто

Слободен печат

Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, бидејќи е членка на НАТО

Слободен печат

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Слободен печат

Рекордни жештини: Северниот дел на Индија со температури над 45 степени

Слободен печат

Њујорк тајмс: Поранешен министер од владата на Груевски вмешан во мултимилионска злоупотреба на набавка на маски

Слободен печат

Угостителите ги очекуваат протоколите за работа, се надеваат на измени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Изи џет“ и „Рајанер“ се враќаат во Италија

Слободен печат

Во Србија од 1 јуни се дозволени собири до 1.000 луѓе на отворено и публика на натпревари

Слободен печат

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април”

Слободен печат

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова