Сите 38 нови пациенти со Ковид 19 се од исти семејства и кластери

epa08437662 Medical staff wearing protective masks, stay in front of the Infectious Diseases Clinic inSkopje, Republic of North Macedonia, 22 May 2020. Due to the increased number of new patients with COVID -19 as well as the celebration of the great Muslim holiday of Ramadan on May 24, the Macedonian government has again proposed a new curfew that would run from 23 May at 7pm to 26 May at 5am. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Сите 38 новодијагностицирани пациенти со корнавирус, кои Институтот за јавно здравје ги евидентираше денеска, се од исти семејства и од познати кластери, велат од Министерството за здравство за ,,Слободен печат”.

Оттаму на нашето прашање дали има нови кластери, одговорија негативно.

,,Во врска со новите 38 пациенти со Ковид 19 од денеска, се работи за познати кластери , од исти семејства. Во моментов ги имаме податоците по општини во градот Скопје”, посочија од Здравство.

За Скопје, каде се регистрирани 24 нови случаи на Ковид 19, познато е дека четворица пациенти се од Бутел, седуммина од Сарај, по тројца од Чаир и од Аеродром, двајца од Шуто Оризари и од Студеничани, и по едно лице од Гази Баба, Карпош и Кисела Вода.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот