Се отстранува дивата населба и сметиштето под Железничката станица

Со заедничка акција во која учествуваат екипи на Инспекторатот на Град Скопје, Центарот за социјални работи на град Скопје, Министерството за внатрешни работи и ЈП „Улици и патишта” денеска се отстранува дивата населба и сметиштето под Железничката станица.

Како што информираат од Град Скопје, од раните утрински часови, со механизација се отстранува импровизираното картон-маало формирано на паркиралиштето под Железничка, како и натрупаниот отпад, купиштата пластична амбалажа и стариот мебел што го нагрдуваат овој јавен простор и претставуваат извор на загадување. Со оваа акција во пресрет на сезоната со зголемено загадување се става крај и на огновите на отворено кои често гореа во оваа дива населба и го загадуваа воздухот.

– На двете семејства кои живееја во импровизираните живеалишта под Железничката станица, без основни хигиенски услови и опкружени со смет, Центарот за социјални работи им понуди алтернативно сместување во текот на зимскиот период, се наведува во соопштението од Град Скопје.

Прочитајте и...  Град Скопје во свои раце ги зема инспекциските служби од општините за да нема дивоградби како „Мавровка“

По отстранувањето на дивата населба, овој јавен простор ќе се расчисти. Во наредниот период комуналните редари од Град Скопје и екипи на МВР ќе вршат чести контроли на оваа јавна површина за да не се дозволи повторно формирање на ваква импровизирана населба под Железничката станица.

Од Град Скопје ги повикуваат граѓаните активно да се вклучат во борбата против загадувањето на воздухот и сите случаи на палење огнови на отворено да ги пријават во кол-центарот, на телефонскиот број 193.

Градот Скопје преку својот Инспекторат и Територијалната единица за противпожарна заштита, а во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Министерството за внатрешни работи и Црвениот крст организира мешани тимови кои работат секој ден, 24 часа, во борбата против огновите на отворено, како една од мерките за намалување на аерозагадувањето во Скопје.

Прочитајте и...  Автобусите на ЈСП Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред

Поврзани вести

Автобусите на ЈСП Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Голема акција на полицијата во Чаир

Слободен печат

Град Скопје во свои раце ги зема инспекциските служби од општините за да нема дивоградби како „Мавровка“

Шилегов: Град Скопје е подготвен да ја преземе надлежноста на инспекцискиот надзор

Слободен печат

Пекинг: Продажбата на американско оружје на Тајван ги нарушува односите на Кина и САД

Илинка Иљоска

Остави Коментар