Прва лига: Кошаркарите на ТФТ сигурни против Охрид, Феникс 2010 славеше над Работнички

фото: kfsm.mk

Во 10 коло од Првата македонска кошаркарска лига, составот на Феникс 2010 триумфираше на гостувањето кај Работнички со 87:79.

Најзаслужен за победата на гостите беше Американецот Хејнс-Џонс со 20 поени (пет асистенции), а на спротивната страна како прв стрелец се истакна Хрватот Рикиќ со 21 поен и 10 скокови.

ТФТ не дозволи изненадување против Охрид и славеше со 93:75 на „крилјата“ на Зафиров кој запиша 19 коша, а кај поразените Американецот Лајонс имаше „дабл-дабл“ учинок од 18 поени и 11 скокови.

Во другите мечеви: ФМП Академија – Пелистер 85:112, Кожув – Гостивар 102:67, Вардар – МЗТ Скопје 61:96, Чаир 2030 – Еуро Никел 92:96.

На табелата води МЗТ Скопје со 19 бодови, пред Пелистер и Еуро Никел со по 17, а по 16 бодови имаат Работнички, ТФТ, Чаир 2030 и Феникс 2010.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот