Професор Трајче Стафилов за хаваријата на рудникот Саса: Oловниот талог е опасен за почвата и за луѓето

Доколку овој материјал завршил врз околната почва, тој со време ќе се исуши, а неговите компоненти потоа во вид на фина прашина, можат да се пренесуваат на поголеми дистанци и можат луѓето да ги вдишуваат. Поради ова е нужно ова побргу да се санира – вели професорот Стафилов од Природно-математички факултет.

Два дена по излевањето на хидројаловиштето на рудникот Саса во Македонска Каменица, кога околу 3.000 кубни метри кал помешана со олово-цинкови соединенија завршија во Каменичка Река, не стивнува загриженоста на јавноста во врска со последиците на оваа еколошка хаварија.

„Дали се свесни професорите од Рударско-геолошки факултет од Штип, кои ја смируваат јавноста, дека се случил сериозен еколошки инцидент идека со него во целост се загадија подземните води и почвата на локално ниво?“ прашува хидрогеологот д-р Костадин Јованов и бара од своите колеги да излезат со конкретни одговори.

Професор Tрајче Стафилов од Природно-математички факултет, катедрата по хемија, смета дека сè уште e рано да се каже како излевањето на олово-цинковата јаловина ќе се одрази врз живиот свет.

Прочитајте и...  СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

– Влијанието ќе биде во зависност од количеството на испуштениот материјал и во зависност од тоа во каква форма се оловото и цинкот, бидејќи тие се вообичаено присутни во соединенија и секогаш се содржани во некакви минерали, а не се како слободни метали – вели професор Стафилов.

Според него, овој инцидент има поголеми импликации врз загадувањето на почвите во околината, а доколку тие материјали се растворливи, можат да се пренесат и во организмите.

– Доколку овој материјал завршил врз околната почва, тој со време ќе се исуши, а неговите компоненти потоа во вид на фина прашина, можат да се пренесуваат на поголеми дистанци и можат луѓето да ги вдишуваат. Поради ова е нужно ова побргу да се санира – вели професорот Стафилов.

Прочитајте и...  Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

За наводнување на земјоделските површини, професор Стафилов смета дека ќе нема големо загадување, потсетувајќи на сличниот пример со хаваријата на јаловиштето на Саса од пред една и пол деценија.

– Во 2003 имавме ваква хаварија и тогаш е испитувана водата на реката Брегалница после браната на Калиманци и немаше концентрации на овие тешки метали, олово, цинк и кадмиум над дозволените. Очекувам и овој пат да биде нешто слично – вели тој.

Движење на екологистите: Штетата ќе биде долгорочна

Движењето на екологистите од Кавадарци вчера реагираше на излевањето на јаловиштето на рудникот Саса и потсети дека штетата не е од краток и брзо минлив карактер, туку ќе биде подолгорочна.

– Особена штета ќе имаат општините што се снабдуваат со бунарска вода. Затоа треба да има соодветни реакции од надлежните инспектори и институции, кога станува збор за овие големи еколошки проблеми-хаварии – вели претседателот на движењето, Никола Миленкоски.

Прочитајте и...  Нови 112 заболени, Шахпаска порача: Има места во градинките

Прочитај повеќе

За конфликтот во Нагорно Карабах е виновна Турција

Срѓан Ивановиќ

Видео средба на министерот Бујар Османи со Хајко Мас

Слободен печат

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Слободен печат

Властите на Португалија со порака до САД: Наша држава, наши правила

Слободен печат

Прва телевизиска дебата на Трамп и Бајден, ова се клучните моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пашинјан: Нема воено решение за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат

Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

Слободен печат

СБ на ОН загрижен поради Нагорно Карабах, побара итен прекин на огнот

Слободен печат

Долниот дом на британскиот Парламент го одобри нацрт-законот за брегзит

Слободен печат

Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото

Слободен печат

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција

Слободен печат