Поскапуваат авионските билети во Европа

Авиони/ Фото: Архива на Слободен печат

Авиобилетите во летните месеци во Европа најверојатно ќе поскапат и оваа година, според Рајанери до 10%, а причината се проблемите со авионите „боинг“ и „ербас“, пренесува БНР. Зголемувањето ќе дојде по наглиот раст на цената на летовите за одмор од пандемијата минатата година, кога големата побарувачка го надмина ограничениот капацитет на европските авиокомпании.

Главниот извршен директор на ирската нискобуџетна авиокомпанија, Мајкл О’Лири, вели дека Рајанер можеби сепак треба да ги намали своите распореди на летови, како и дека цените ќе бидат делумно повисоки поради проблемите со моторите „прат“ и „витни“ на ербас А320, кои принудија некои од нив да бидат приземјени од авиокомпании, вклучувајќи ги Визер и Луфтханза.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот