Пленковиќ: За прв пат има помалку од 89.000 невработени

Премиерот Андреј Пленковиќ се пофали дека хрватскиот БДП пораснал за 3,9 отсто во првиот квартал.

Ова е најголем пораст меѓу 24-те земји-членки на ЕУ кои досега ги објавија овие податоци.

„Одлично продолжување на трендот од минатата година“, рече премиерот Пленковиќ.

Утврдувајќи дека Хрватска е во добар развоен момент, тој потсети дека за време на мандатот на неговите две претходни влади, реалниот раст на платите изнесуваше 37 отсто, а само минатата година тој раст беше меѓу 12 и 13 отсто.

Тој додаде дека просечната плата во изминатите осум години пораснала за цели 577 евра, а денес во Хрватска има 1,72 милиони вработени, од кои дури 80 отсто работат на неопределено време.

Воедно, за прв пат бројот на невработени е под 89.000, заклучи премиерот, објави Даница.хр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот