-2 C
Скопје

„Осерваторио“: Заради македонското прашање, Бугарија се наоѓа изолирана на европско ниво

Со ветото за отворање на преговорите за пристап на Северна Македонија во ЕУ, бугарската влада игра на националистичка карта, пред се од причини на внатрешната политика. Последиците поради тоа , сепак ќе бидат големи и на среден и долг рок, коментира авторот на написот во „Осерваторио“.

Ризик е скапо да се плати коцката направена за само изборни цели: заради македонското прашање Бугарија се наоѓа изолирана на европско ниво, по линијата на „модел ученик“ на ниво на заедница.

Силно зависна од средствата донирани од Брисел, за прв пат беше вклучена во списокот на „проблематични“ како Полска и Унгарија, но без иста политичка тежина. Дури и промена на умот во последен момент, за која многу аналитичари сè уште веруваат дека е можна, сепак ќе остави последици и сомнежи за кредибилитетот на Бугарија.

Прочитајте и...  Уапсен угостител во Тетово, кој служел гости по дозволеното време

Ако сè уште не е јасно кој ќе победи во спорот меѓу Софија и Скопје, сепак е можно да се идентификува губитникот: тоа е кредибилитетот на процесот на проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Забавуван со текот на годините од се повеќе видливиот „замор од проширувањето“ и зголемениот отпор од некои земји-членки, вклучувањето на овој дел од Европа – кој Брисел секогаш го дефинирал „стратешки приоритет“ – повторно е жртва на вкрстено вето на билатералните прашања понекогаш – како во овој случај – скоро несфатливи за оние кои не се директно вклучени во спорот.

Интервју со Весела Чернева: Поради Северна Македонија, Бугарија остана осамена и неразбрана во ЕУ

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар