Обидот за убиство на советникот на Зеленски води до Кремљ, Русија ги отфрли обвинувањата

Зеленски и Путин / Фото: Архива

Се уште непознати лица пукаа во автомобилот во кој вчера беше Сергеј Шефир, советник на украинскиот претседател Владимир Зеленски. За среќа, Шефир излезе од нападот неповреден, додека неговиот возач беше погоден од три куршуми и се наоѓа на лекување во болница. Со оглед на екстремно лошите односи меѓу Украина и Русија, прашањето кој е одговорен за обидот за убиство на Шефир беше поставено веднаш, а одговорот е наклонет кон руската страна.

Шефир за руските медиуми го опиша моментот кога куршумите го погодија неговото возило, нагласувајќи дека „се беше страшно“.

„Се беше страшно. Мојот возач храбро успеа да продолжи да вози дури и откако се слушнаа истрелите. Верувам дека ова е обид за заплашување, но таквите ниски снимки немаат шанси за успех. Мораме да разбереме дека нашиот претседател (Зеленски) има многу силна волја, дека има ‘рбет и дека не може да се заплаши“, рече Сефир по нападот.

Висок украински владин претставник, кој наводно бил цел на вооружени напаѓачи, верува дека неговите напаѓачи сакале да испратат порака до раководството на земјата, бидејќи теоретичарите на заговор во Киев шпекулираат дека Русија можела да стои зад нападот.

И покрај фактот дека нема докази за идентитетот на напаѓачот, лидерот на партијата на Зеленски – Давид Аракамија, тврди дека едно објаснување може да биде дека Москва стои зад нападот.

„Можеше да биде предупредување од криумчари или шефови на криминалот. Втората верзија е дека можеби имало руска врска – бидејќи во последно време имаше многу активна антируска реторика, така што не можеме да ја исклучиме оваа можност “, рече тој.

Во исто време, украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски рече дека, иако е „премногу рано“ да се покажува прстот кон потенцијалните виновници, „се разгледува верзија на учество на специјални служби на странски земји“. Според него, наводниот обид за атентат требало да „изврши притисок врз највисокото раководство на земјата, со цел да се дестабилизира политичката ситуација“.

Меѓутоа, Русија ги отфрли обвинувањата, а портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков оцени дека постои практика во која Русија е виновна за сето лошо што се случува во околните земји.

„За жал, во денешно време, што и да се случи во Украина, ниту еден од нивните сегашни политичари не може да одолее, да ја обвини Русија. Се разбира, ова нема никаква врска со реалноста, туку се сведува на пренагласени емоции од другата страна “, истакна Песков.

Зеленски вети брза реакција

Владимир Зеленски вети силен одговор откако еден од неговите помошници преживеа „очигледен обид за атентат“.

Украински претседател Владимир Зеленски/Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Иако не е познато кој го повлекол чкрапалото, Зеленски смета дека се земаат предвид и домашните и странските фактори. Сомнежот веднаш падна врз соседна Русија.

Говорејќи од Њујорк, каде што учествува на Генералното собрание на Обединетите нации, Зеленски испрати силна порака до оние што се обидоа да го заплашат.

„Да ми кажете„ здраво “со пукање во автомобилот на мојот пријател е дело на слабите. Но, одговорот ќе биде силен “.

Полицијата која го истражува пукањето во близина на селото Лисники соопшти дека ја испитува можноста Сефир да бил цел поради неговата работа или како обид да се дестабилизира владата.

Нападот се случи само два дена пред украинскиот парламент да го донесе Законот за ограничување на моќта на олигарсите, по иницијатива на претседателот Зеленски.

Украинските олигарси се мала група исклучително богати бизнисмени кои доминираат во економскиот и политичкиот живот на земјата.

Извор: Newsfounded

 

Видео на денот