Некои се победници во меморија, други во решавање проблеми: Како се мери интелигенцијата кај кучињата?

Фото: Pexel/ Blue Bird

Кога се зборува за интелигенцијата на кучињата, мора да се разликуваат нивните два вида способности: вродени и оние стекнати преку учење, пишува српскиот „Нешнл џиографик“.

Првиот вид зависи од биолошките карактеристики на кучето, како што се видот или мирисот. Одредени раси на кучиња имаат поразвиени сетила преку вештачка селекција и затоа имаат предност кога ќе се најдат на одредени тестови.

Вториот вид се оние стекнати преку обука и социјализација, како што се меморијата, емпатијата или вештината во толкувањето на гестовите и следењето на упатствата. Иако овие вештини можат да се подобрат преку обука, точно е дека тие донекаде зависат од расата.

На пример, ако една раса широко се користи за терапевтски цели, ќе се изберат подружељубиви и емпатични поединци за размножување, чии потомци ќе го научат ова однесување од нивните родители. Од друга страна, ако расата е овчар, тенденцијата е да се изберат понезависни поединци кои сакаат да ја истражуваат околината. Тоа значи дека при полагање на тестови за интелигенција, одредена раса ќе се истакне во областите каде што овие особини се одлучувачки.

Како се прават тестови за интелигенција на кучиња?

Овие тестови се променливи, но генерално спаѓаат во шест домени:

Меморија: Се оценува способноста на кучињата да запомнат зборови и ситуации. Некои типични тестови бараат од кучето да земе одреден предмет; криење нешто под чаша – помеѓу неколку од нив, мешање и командување да се покаже под кој предмет се наоѓа.

Емпатија: Ставот на кучето се оценува во интеракција со познати и непознати луѓе. Може да биде непријателски, недоверлив, рамнодушен, приврзан или еуфоричен. Се проценува и дали кучето само реагира на интеракцијата или активно ја бара. Тестовите за емпатија, исто така, ја вклучуваат способноста да се препознаат изразите на лицето и да се одговори на изрази на чувства како што се радост, страв или тага.

Истражување: Се проценува нивото на интерес на кучето за истражување на околината. Ова може или не може да вклучува дополнителна мотивација, како што е мирисот на храната. Се прават и тестови за пребарување, кои се состојат од криење на нешто со познат мирис и издавање наредби кучето да го бара.

Послушност: Однесувањето на кучето се оценува во однос на упатствата издадени од лицето кое се грижи за него, како што се бројот на команди што ги знае и брзината со која ги извршува. Исто така, степенот на послушност може да се измери кога овие упатства се во спротивност со инстинктот на кучето, на пример, со тоа што ќе го оставите сам во собата со храна и ќе му забраните да ја јаде.

Логично решавање на проблеми: Ја проценува способноста на кучето да добие награда сместена во уред за кој е потребна одредена манипулација за да се отвори, како што е влечење лост.

Независно размислување: Се оценува способноста на кучето да дејствува и да донесува заклучоци без човечка помош. Некои од овие тестови вклучуваат способност за откривање „лаги“: на пример, на кучето му се покажува благо под чаша, потоа му се дава команда да открие каде е и истовремено се покажува на друга чаша, за да се процени дали кучето има доверба во својата меморија. повеќе или инструкции.

Бидејќи овие испитувања, од практични причини, се спроведуваат со ограничен број на раси во исто време (официјално ги има околу 450), нормално е списоците на „најинтелигентни кучиња“ да се разликуваат. Но, дополнително, мора да се земе предвид дека многу раси се истакнуваат во одредени области.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот