Научниците пронашле лек за стрес: Песната на оваа позната пејачка има смирувачко дејство на нервниот систем (ВИДЕО)

Британските научници спровеле истражување и заклучиле дека музиката помага во опуштање на нервниот систем и дека некои песни се значително поефективни од другите.

Во овој експеримент учествувале повеќе од 100 испитаници. Било потребно да решаваат тешки задачи кои бараат многу умствена работа, а за сето тоа имале ограничено време и фактори кои ги попречувале.

Притоа им бил мерен крвниот притисок, дишењето, активноста на мозокот и пулсот. За тоа време испитаниците слушале различни песни, а научниците ги забележувале промените на нивото на стрес и направиле список на песните кои имале најпозитивно дејство.

Овие три нумери можат да ве опуштат во напнатите ситуации.

На првото место е песната „Someone Like You“ што ја изведува Адел.

Прочитајте и...  Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

На второ место е песната на „Колдплеј“, „Strawberry Swing“,

а третото место го зазема песната „Weightless“.

Прочитај повеќе

Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

„Смета дека парите може подобро да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Слободен печат

Најуникатниот рибен ресторан на светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Танди Њутн го прокоментира односот со Ток Круз: Беше доминантен и се плашев од него на снимањата

Слободен печат

Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка – Како правилно да ја солиме храната?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доколку му го правите ова на средството за дезинфекција, тоа станува неефикасно и залудно го користите!

Слободен печат

Хороскоп за 12 јули, недела – Одмарајте и релаксирајте се, сите обврски може да почекаат до утре

Слободен печат

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Слободен Печат