Напад во Берлин: Активирал граната во зграда, а потоа жртвите ги расекол со нож

Фото: EPA/EFE / Filip Singer

61-годишен Германец е уапсен откако со нож и рачна граната која ја активирал во влез од станбена зграда во Берлин, повредил три лица.

Тој ја активирал гранатата во населбата Рајникендорф и ранил две жени на возраст од 42 и 48 години, како и еден 61-годишен маж, пренесува АП.

По детонацијата, осомничениот притрчал кон жртвите и ги нападнал и ги ранил со нож.

Сите три жртви се пренесени во болница.

Полицијата за кратко го привела напаѓачот во близина на станбената зграда.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот