6 C
Скопје

ММФ: Стимулациите на Бајден можат да го зголемат БДП на САД за пет отсто за три години

Пакетот економски стимулации од 1,9 трилиони американски долари, предложен од американскиот претседател Џо Бајден, може да го зголеми американскиот БДП за пет проценти во следните три години, проценува главната економистка на Меѓународниот монетарен фонд, Гита Гопинат.

Таа изјави дека предложениот пакет. според првичните проценки, би можел оваа година да ја зголеми економската активност во САД за дури 1,25 отсто.

Според најновите проценки на ММФ, се очекува економијата на САД да се зголеми 5,1 процент оваа година, по падот од 3,4 проценти во 2020 година. За 2022 година се предвидува раст од 2,5 проценти.

Гопинат истакна дека ММФ не го вклучил влијанието на планираниот стимулативен пакет во пресметките и ќе почека да види што ќе прифати Конгресот на САД.

Прочитајте и...  Ерупција на вулканот Пакаја во Гватемала

– Според првичните проценки, американската економија може да забележи раст кумулативно за пет проценти за три години, доколку биде усвоен пакет мерки во вредност од 1,9 трилиони долари, изјави Гопинат по објавувањето на ажурираните проценки на ММФ за глобалната економија.

Извор.МИА

Поврзани вести

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Илинка Иљоска

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

Остави Коментар