Министерот за финансии во Шкотска поднесе оставка, пратил над 300 пораки на малолетно момче

Откако јавно му се извини на момчето и на неговото семејство, Мекеј поднесе оставка на денот кога требаше да го претстави годишниот буџет на шкотската Влада.

Шкотскиот министер за финансии Дерек Мекеј (42) поднесе оставка откако еден весник објавил дека му испратил непристојни пораки на 16-годишно момче.

Мекеј наводно му испратил на момчето над 300 пораки на Инстаграм, велејќи му дека е „слатко” и го поканил на вечера.

Откако јавно му се извини на момчето и на неговото семејство, Мекеј поднесе оставка на денот кога требаше да го претстави годишниот буџет на шкотската Влада.

Прочитајте и...  Во Дебар 45-ти ден нема новозаразени со КОВИД-19

Прочитај повеќе

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

МИА Агенција

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

МИА Агенција

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

МИА Агенција