Куќа полна со кучешки влакна: Како да го забрзате процесот на сезонско опаѓање

Фото: Пекселс/ron-lach

Овие денови е сосема нормално вашето куче да испушта повеќе влакна, а вашиот стан да биде преплавен со кучешки влакна. Но, не мора да биде толку лошо, пишува „Метрополитен.си“ (Metropolitan.si).

Голем број фактори влијаат на митарењето на кучето, вклучувајќи ги пократките денови и помалку светлина. Зголеменото опаѓање на влакната во пролет и есен е природен физиолошки процес, но со правилен пристап можете малку да го забрзате.

Најпрво редовно четкање на кучето (секој ден). Ова ќе ги спречи јазлите и ќе им даде слободен пат на мртвите влакна. Редовното четкање е исто така важно за циркулацијата на крвта на кучето.

Фото: Пекселс/yaroslav-shuraev

Експертите советуваат кучињата да не се капат премногу често.

„Кучињата со помрсна кожа (ова се кучиња со кратки влакна) немаат потреба од често капење, доволно е еднаш на секои шест месеци. За оние со помалку мрсна кожа препорачано е капење еднаш месечно или на секои два месеци“, изјави ветеринарката Александра Кошир.

Но, во време на зголемено опаѓање, сепак се препорачува малку почесто да ги капете, бидејќи на овој начин го забрзуваме процесот на опаѓање на косата.

Фото: Пекселс/ goochie-poochie-grooming

Исто така, важно е да се избере вистинската козметика, а првото правило е: човечката козметика не е погодна за кучиња поради различната пХ (pH) вредност на кожата!

Што ако косата на кучето опаѓа претерано и многу повеќе од вообичаено?

Во овој случај, експертите препорачуваат посета на ветеринар, бидејќи и губењето на косата може да биде знак за болест. Понекогаш тоа е предизвикано од паразити, понекогаш од габична инфекција, неправилна исхрана или недостаток на одредени хранливи материи или алергиска реакција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот