Кои земји ја имаат признаено палестинската држава?

Протест за поддршка на Палестина/ Фото: EPA-EFE/ANDRE PAIN

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која беше прогласена од палестинското раководство во егзил пред повеќе од 35 години, додека денеска одлучија тоа да го следат Шпанија, Ирска и Норвешка.

Седуммесечната војна меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, предизвикана од бруталниот терористички напад на израелска територија на 7 октомври, ги обнови повиците за признавање на палестинската држава.

Според палестинските власти, 142 земји од 193 земји-членки на ОН ја признале Палестина.

Четири карипски земји (Јамајка, Тринидад и Тобаго, Барбадос и Бахамите) се последните земји кои се приклучија на листата, која не ги вклучува повеќето земји од Западна Европа и Северна Америка, Австралија и Јапонија.

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска објавија дека ќе ја признаат државата Палестина од 28 мај.

Минатиот месец, САД го искористија правото на вето во Советот за безбедност на ОН за да ја блокираат резолуцијата со која Палестина би ја прогласила за полноправна членка на меѓународната организација.

На 15 ноември 1988 година, неколку месеци по почетокот на првата интифада, водачот на Палестинската ослободителна организација (ПЛО), Јасер Арафат, го прогласи „основањето на државата Палестина“ со Ерусалим како главен град. Неколку минути подоцна, Алжир беше првиот кој официјално ја призна новата држава.

Една недела подоцна, четириесет земји, вклучувајќи ги Кина, Индија, Турција и повеќето арапски земји, го презедоа истиот чекор. Следуваат речиси сите земји од африканскиот континент и советскиот блок.

Во текот на 2010 и 2011 година, Палестина беше призната од мнозинството земји од Јужна Америка.

Под претседателство на наследникот на Арафат, Махмуд Аабас, палестинската самоуправа, формирана со Договорот од Осло (1993 година), започна дипломатска офанзива во меѓународните институции.

УНЕСКО го отвори патот со признавањето на Палестина како полноправна членка во октомври 2011 година.

Во историското гласање во ноември 2012 година, Палестина доби статус на земја набљудувач во Обединетите нации, што, во отсуство на статус на полноправна членка со право на глас, ѝ овозможи пристап до агенциите на ОН и меѓународните договори.

Во 2015 година, Палестинците ќе се приклучат на Меѓународниот кривичен суд (МКС), кој ќе дозволи истраги за израелските воени операции на палестинска територија. Соединетите држави и Израел ја осудија одлуката.

Во 2014 година, Шведска стана првата членка на ЕУ која ја призна државата Палестина. Чешката Република, Унгарија, Полска, Бугарија, Романија и Кипар, како дел од тогашниот советски блок, го направија тоа долго пред да влезат во Европската унија.

Шведската одлука, објавена во време кога напорите за решавање на израелско-палестинскиот конфликт се чини дека се во целосен ќорсокак, доведе до долгогодишни бурни односи со Израел.

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска одлучија да ги следат стапките на Шведска, додека другите западни земји долго време сметаат дека официјалното признавање на палестинската држава мора да биде резултат на мировниот процес со Израел.

Признавање на Палестина најавија и Малта и Словенија, а таква намера најави и Австралија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот