Катица нè работи ко бавча

Не можеш да ја фатиш ни за опаш, ни за глава. Ѝ дадоа нешто што сега не можат да ѝ го земат-моќ. А ѝ ја дадоа сите. И домашни и гости (читај странци). Затоа СДСМ и Брисел главно воздржани, а ВМРО ДПМНЕ се пењави. Не знам зошто! Па тие ја одбраа Катица како најкомпромисно решение за нив. Ним не им се допаѓаше проф. Калајџиев зашто бил многу остар, не го бендисаа ниту адвокатот Тортевски, демек бил близок до СДСМ… Што си мислеа, ќе ја одбереме оваа… хм, неопитна обвинителка од село и можеби ќе се провлечеме некако со криминалите имајќи го во џеб „сваровски“ судството.

Катица, симболот на отпорот кон криминалот на власта, сега барем според муабетите се претвори во симбол на искористување на својата власт, но и на севкупната Власт во државата. Таа вели било обратно – неа ја искористиле. Кој? Не кажува.

Прочитајте и...  Македонија по 30 години ги виде „децата фантоми“: Девојче од Скопје се родило без идентитет и умрело без идентитет

Во меѓувреме толку итро навреме си даде, но и не си даде оставка, што сега џабе веземе сите: Катица оди си, Катица во апс… Што е до неа, таа своето си го направи и тоа добро познавајќи ги опциите што на институциите и на партиите им стојат на располагање – ВРЗАНИ РАЦЕ. Затоа сега сите нè работи – ко бавча. Зема боловање ад хок, па си оди на одмор, се враќа кога ќе ѝ текне. Па као држи прес од кој бега без одговори на новинарите, па дава/не дава наредба за форматирање на компјутерите, па наредува претрес на сите вработени на влез и на излез од просториите на СЈО. (Не слушнав дали и неа ја претресуваа и нејзините снаи, внуци, свастики, друга родбина).

Прочитајте и...  Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Па наеднаш се појавува „кул“ пред Обвинителство на организиран криминал СО АДВОКАТ!!!! И онака „кул“ вели па што, јас си имам советници! Ало, па тој адвокат е адвокат на еден од обвинетите во „Империја“, најспорниот предмет кој всушност го „роди„ случајот „Рекет“, во кој интригантна е токму улогата на Катица Јанева.

Она е едноставно НЕЗАМЕНЛИВА. Не смее, не дај боже, ништо да ѝ се случи.

Таа е избрана со двотретинско мнозинство во Парламентот со претходна согласност на четирите најголеми политички партии, и од Советот на Јавни обвинители по предлог на Собранието без јавен оглас. Истата процедура важи и за утврдување на престанок на мандатот на обвинителот кој раководи со СЈО.

Прочитајте и...  Ќосето на нашето време

Ако е од Катица, доста е. Како да ви кажам, ако после сè и се испостави дека била „чиста“, таа нема шанси да се „врати“ на старото место. Таа веќе е прогласена за персона нон грата од јавноста. Со право или без право.

За неа постојат само „Од извора два путиќа…!“

Спасот е во новиот закон за Јавно обвинителство. Но од него нема абер. Така Катица ги вози сега и партиите.

Или едната од двете!

Прочитај повеќе

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Слободен печат

Во оваа земја во САД 30 000 луѓе живеат во полигамијa, повеќе не е нелегално

Слободен печат

(АНКЕТА) Граѓаните се жалат: За пасош ми велат дека треба да чекам два месеци

Војислав Мојсовски

КОГА СЕ САКА СЕ МОЖЕ: Училиштето во Волково е пример за инклузија, таму сите деца се исти (ФОТО+ИНФОГРАФИК)

Соња Христовска Угриновска

Масовно ѕвонење од броеви од странство на македонски корисници, НЕ ОДГОВАРАЈТЕ!

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

15 − пет =

Прочитај повеќе

Избрзан демант на веста за оставките

Сашо Орданоски

Македонија по 30 години ги виде „децата фантоми“: Девојче од Скопје се родило без идентитет и умрело без идентитет

Мирослава Бурнс

Лажна Грета му се јавила на Сандерс: Стани претседател на САД и работи за РУСИЈА (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќосето на нашето време

Ѓорѓи Тоновски

Што значеше „Маршот за правда“

Ерол Шаќири

Зоран Заев: Живеам како студент во Скопје, се хранам со виршли и салама

Слободен печат