Јужнокорејските лекари кои штрајкуваат се соочуваат со апсење и одземање на лиценцата доколку не се вратат на работа

Штрајк на јужнокорејски лекари / Фото EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

Владата на Јужна Кореја се заканува дека ќе преземе правни мерки против илјадници лекари кои штрајкуваат и ќе им ги одземе медицинските лиценци доколку не се вратат на работа.

Околу три четвртини од лекарите во земјата ги напуштија своите работни места во текот на изминатата недела, предизвикувајќи прекини и одложувања на операциите во големите болници.

Лекарите специјализанти протестираат против владините планови да прима драстично повеќе студенти по медицина на универзитетите секоја година, за да го зголеми бројот на лекари во системот.

Јужна Кореја има еден од најниските соодноси лекар-пациент меѓу развиените земји, а со брзо стареење на населението, владата предупредува дека ќе има сериозен недостиг во рок од една деценија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот