2 C
Скопје

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Ова е првпат Американци во вселената да ги носат комерцијални вселенски летала, во сопственост на приватни компании и со нив да управуваат.

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен од мисијата на Спејсикс и НАС пристигнаа на вселенската станица.

Нивната Драгон капсула која ја изработи и со која управуваше приватната компанија Спејсикс на Елон Маск пристигна на Меѓународната вселенска станица.

Астронаутите ќе мора да причекаат да завршат проверките на истекување и притисок пред да можат да излезат и да ѝ се приклучат на американската и руската посада на Меѓународната вселенска станица. Патувањето траеше 19 часа.

Ова е историски успех на компанијата на Маск која вчера од Флорида лансираше двајца астронаути во вселената, што е прво полетување на Американци од американско тло во последните девет години. Ова е првпат Американци во вселената да ги носат комерцијални вселенски летала, во сопственост на приватни компании и со нив да управуваат.

Прочитајте и...  МВР го испитува случајот со дивите препродавачи на паркингот на Клинички центар

Ракетата Фалкон 9 полета во 15 часот и 22 минути по локално време (21 час и 22 минути по македонско време). По лансирањето, ракетата Фалкон 9 без проблеми се спушти назад на Земјата, а капсулата Кру Драгон со двајцата астронаути Роберт Бенкен и Даглас Харли тргнаа кон Меѓународната вселенска станица.

 

Поврзани вести

Грција ги зголеми казните за прекршување на мерките против коронавирус од 300 на 500 евра

Слободен печат

Кисела Вода објави јавен оглас за формирање Партиципативно тело за урбанистичко планирање

Слободен печат

Бајден го избра Дејвид Кеслер да ја води програмата за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Оперативниот план за вработување за 2021 во износ од над два милијарди денари

Слободен печат

Приведени двајца скопјани, пронајдени марихуана, пиштол, куршуми

Слободен печат

Анализа: Најголемите 30 државни претпријатија од 2015 до 2019 година оствариле приход од 45 милијарди денари

Слободен печат

Остави Коментар