Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Ова е првпат Американци во вселената да ги носат комерцијални вселенски летала, во сопственост на приватни компании и со нив да управуваат.

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен од мисијата на Спејсикс и НАС пристигнаа на вселенската станица.

Нивната Драгон капсула која ја изработи и со која управуваше приватната компанија Спејсикс на Елон Маск пристигна на Меѓународната вселенска станица.

Астронаутите ќе мора да причекаат да завршат проверките на истекување и притисок пред да можат да излезат и да ѝ се приклучат на американската и руската посада на Меѓународната вселенска станица. Патувањето траеше 19 часа.

Ова е историски успех на компанијата на Маск која вчера од Флорида лансираше двајца астронаути во вселената, што е прво полетување на Американци од американско тло во последните девет години. Ова е првпат Американци во вселената да ги носат комерцијални вселенски летала, во сопственост на приватни компании и со нив да управуваат.

Прочитајте и...  Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Ракетата Фалкон 9 полета во 15 часот и 22 минути по локално време (21 час и 22 минути по македонско време). По лансирањето, ракетата Фалкон 9 без проблеми се спушти назад на Земјата, а капсулата Кру Драгон со двајцата астронаути Роберт Бенкен и Даглас Харли тргнаа кон Меѓународната вселенска станица.

 

Поврзани вести

Данска издаде дозвола за гасоводот Северен тек 2

Слободен печат

Азербејџанците го возвраќаат ударот: Уништивме 200 тенкови и оклопни возила на ерменската армија

Слободен печат

Ерменија: Соборени три авиони и еден хеликоптер на Азербејџан

Слободен печат

Либан се обрати до Интерпол во врска со експлозијата во Бејрут: Издадени потерници по двајца Руси

Слободен печат

Зибери: Имав тешки симптоми на ковид-19, да бидеме со отворени очи, претпазливи и мерките да се почитуваат (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјална Софија го присвојува 24-ти мај: Кирилицата е бугарска азбука, а Кирил и Методиј се Бугари

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Поради продажба на оружје на Азербејџан: Ерменија го отповика својот амбасадор во Израел

Слободен печат

Макрон со обвинување: Турција испратила сириски џихадисти во борбите во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат