ИМА НАДЕЖ ЗА ХРВАТСКИОТ КАПЕТАН: Забележани ракетни сигнали и сплав, спасувачите во трка со времето

Главниот секретар на Синдикатот на морнарите на Хрватска, Невен Мелван, денес потврди дека нивната организација добила информација оти во Атлантскиот Океан е забележан сплав и дека сите бродови, кои трагаат по преживеаните од потонатиот брод Бурбон Роуд, тргнале кон таа локација, објави „Курир.рс“.

Мелван рекол дека на бродовите им треба одредено време за да дојдат до локацијата на која сплавот е забележан, пренесува агенцијата „Хина“. Спасувачката акција за морнарите од потонатото пловило со кое раководеше Хрватот Дино Микшиќ ја предводи бродот Алп Страјкер, а двајца морнари на тој брод рекле дека можно е да виделе сигнални знакови во текот на ноќта, па затоа и спасувачкиот брод се упатил кон таа локација.

Прочитајте и...  Франција веројатно мерките за ограничување ќе ги пролонгира до почетокот на мај

Бродот Бурбон Роуд потона на 26 септември во Атлантскиот Океан, на 2000 километри од францускиот остров Мартиник. Пребарувањето на океанските води продолжува, а предупредени се и сите комерцијални бродови во тој регион за можни преживеани лица.

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат