Хрватските угостители се мачат, нема келнери

Ресторан, услужна дејност /фото: Профимедиа

На листата на десетте најбарани занимања, формирана според работните места што се нудат преку Хрватската служба за вработување (ХЗЗ), келнерите се на второ место, зад продавачите. Во моментов, на веб-страницата на ХЗЗ има нешто повеќе од 730 огласи за работни места во кои се бараат келнерки и келнери.

Најголем дел од овие огласи се за работни места на јадранското крајбрежје, што говори за наближувањето на туристичката сезона кога недостигот од келнерки и келнери доаѓа до израз, иако во последните години тој е секаде нагласен, па дури и надвор од туристичката сезона.

Во некои огласи објавени од ХЗЗ, работодавците најчесто бараат по еден или двајца работници за келнери, но има и такви во кои работодавците бараат десетици келнерки и келнери.

Забележан е оглас на работодавец од Нин кој бара дури 40 од нив за привремена работа во летната сезона, анализира Н1.

Се чини дека кадровските „дупки“ во угостителството не може да се закрпат ниту со увоз на странски работници. Според податоците на ХЗЗ, минатата година до крајот на ноември во Хрватска работеле 147.593 странски работници. Од нив имало 9.578 келнери, а 5.504 помошници. Просечната плата на помошните келнери од овој контингент странски работници е 601 евро, а на келнерите 669 евра.

Но, дури и со „увезените“ келнери, на локалните ресторани им недостасуваат работници. Во континенталните делови овој проблем станува уште поголем како што се приближува туристичката сезона бидејќи барајќи подобра заработка, многумина ќе станат „сезонци“ на Јадранот.

„Оваа ситуација се повторува трета или четврта сезона. Ќе треба да ги искористиме сите наши знаења и стратегии за да ги мотивираме луѓето да не одат да работат кај нас на Јадранот за сезоната“, рече Гордан Шестиќ, претседател на Здружението за угостителство во Осиек.

Во Осиек нето-платите на келнерите се околу 900 евра, што ја отежнува конкуренцијата со сезонските понуди и од Јадранот и од Загреб.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот