Хамилтон со рекорд во квалификациите со пол позиција

Доминацијата на возачите на Мерцедес продолжува и во квалификациите за трката за Големата награда на Франција. Актуелниот шампион, Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата и во квалификациите на два пати го соборуваше рекордот на патеката. Новиот рекорд изнесува 1:28.448 минути.

Друштво на Хамилтон во првиот стартен ред ќе му прави неговиот клупски колега, Валтери Ботас. На третото место се пласиа Шарл Леклерк од Ферари, кој зад себе го остави Макс Ферстапен од Ред Бул.

Првиот возач на Ферари, Себастијан Фетел имаше лоши квалификации и на крајот заврши како седмопласиран, а место во првите десет обезбедија уште и Ландо Норис, Карлос Саинц, Даниел Рикиардо, Пјер Гасли и Антонио Џовинаци.

Прочитајте и...  Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Прочитај повеќе

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат

Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 − 2 =

Прочитај повеќе

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен печат

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат