Германските компании отпуштаат повеќе од 10.000 работници

Фабрика за автомобили во Германија/ Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Германските компании долго ги одложуваа промените, а сега најавија дека ќе отпуштат повеќе од 10.000 работници, јавува Анадолија, пренесува Ал Џезира Балканс. Големите германски компании, лидери во автомобилската, хемиската, механичката, фармацевтската и информатичката индустрија, ќе отпуштат повеќе од 10.000 работници, вклучително и високообразовани работници. Причината се итните промени што ги одложуваат, а кои сега се принудени да ги направат поради помалата побарувачка, високите цени на енергијата, помалиот профит, застарената структура на одлучување, а особено по порастот на клучните каматни стапки – скапите заеми.

Ако 2022 беше одлична година за продажба на фрижидери, машини за перење и други апарати за домаќинство, насоките беа сменети минатата година. Затоа, на пример, Миеле планира да го намали бројот на вработени за 2.700, а БСХ на Бош, која има фабрика и во Словенија, до крајот на 2027 година за 3.500, од кои 450 се во менаџментот.

Невработеноста е во пораст, па се поставува прашањето зошто сето ова се случува сега. Претходните години, поради ниските каматни стапки, компаниите добиваа практично бесплатни кредити, државата кофинансираше плати за време на пандемијата, а побарувачката поради корона вирусот беше голема. Сега времињата се поинакви. Тие се карактеризираат со жестока конкуренција од странство, високи домашни цени на енергијата, повисоки трошоци за работна сила и упад на вештачката интелигенција. Хемискиот гигант БАСФ со седиште во Лудвигсхавен, според шефот Мартин Брудермулер, „итно треба да преземе решителни и длабоки мерки за да обезбеди континуирана конкурентност“.

Тоа значи и укинување на 2.600 работни места. Фармацевтската компанија Баер поставува нови процеси на одлучување, па ќе го намали средниот менаџмент.

Невработеноста во Германија е 6,1 отсто и годинава ќе расте.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот