Експерт: Свежото свинско месо е побледо, ако е црвено значи дека е третирано

Свинско месо/ Фото: ROBERT MICHAEL / AFP / Profimedia

Свежото месо е побледо, а ако е многу црвено, значи на некој начин е третирано, откри директор на свињарска фарма. Според него, логистиката не дозволува во Бугарија да се внесува свежо увозно месо.

„Главниот дел од месото доаѓа од Европската унија. Камионите патуваат околу 3-4 дена, на пример, од Шпанија“, додаде тој. „Трендот во последниве години е дека бугарското прво производство на свинско месо не може да ја задоволи побарувачката на големите преработувачки претпријатија и за жал увозот е факт“, рече д-р Лубомир Кулински, директор на Дирекцијата за контрола на храна, за БНТ.

Тој објасни дека свинското месо во Бугарија пристигнува од земјите членки на ЕУ – Полска, Романија, Шпанија.

„Проблемот е што свинското месо не е бугарско, како и говедското. Бугарското пилешко месо задоволува повеќе од 90 проценти од потрошувачката на бугарскиот пазар, има дури и извоз во етаблирани земји како Австрија, Швајцарија, Србија и Македонија. Производството на свинско во Бугарија е под 50%. Контролата во кланиците е секојдневна, хуманиот однос кон животните, хигиената при колење, се следат температурите на фрижидерите, експедицијата, многу важни се придружните документи на месото, без нив контролата станува многу отежната“, изјави Кулински.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот