ЕХФ: Македонија трета европска ракометна сила (ФОТО)

ЕХФ го објави ранкингот во кој нашата земја бележи нов голем напредок, пред држави како Унгарија, Шпанија, Данска, Хрватска…

Покрај имињата на куповите ќе се направи обид да се влијае позитивно за да се подигне нивото на квалитетот во истите на повисоко ниво.

Македонскиот ракомет има сигурно место во новата Лига на шампионите и три места во Европската ракометна лига што е големо признание за нашиот клупски машки ракомет.

Принтскрин/eurohandball.com

Одличните резултати во последните три години на Вардар, донесоа бенефит двете титули на „црвено-црните“ во ЛШ и уште едно учество на Фајнал фор турнирот во Келн.

Па така, Македонија е само една од трите земји кои имаат над 100 бодови на листа за европски купови за следната сезона. Подоброрангирани од нас се само Франција и Германија.

Прочитајте и...  Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Ова значи дека нашата земја воедно го има најдобриот рејтинг на клупски план, Вардар уште долго ќе игра во елитната ЛШ како што е сега конципирана со години во иднина. И во женска конкуренција во сезоната 2020/2021 ќе имаме сигурен учесник во ЛШ, но прашањето е дали воопшто ќе се регистрира клуб гледано од аспект на квалитетот, после завршувањето на „проектот“ ЖРК Вардар.

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат