15 C
Скопје

Еден обвинет за тешки кражби во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Во периодот од март до октомври, обвинетиот во четири наврати сторил временски поврзани дејствија кои претставуваат повеќекратно сторување на истото кривично дело.

На 12.03 во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје, со провалување во затворени простории, обвинетиот одзел 15.000 денари од продавницата за свеќи.

На 08.07, заедно со друго непознато лице, пресретнале еден оштетен во Градскиот трговски центар и му побарале пари. Кога оштетениот им дал пари, а остатокот го вратил во џебот, обвинетиот го фатил за раката и му ги одзел и преостанатите 1.000 денари.

Прочитајте и...  Во несреќен случај почина дете на роденденска забава

На 24.09, на Зелен пазар, обвинетиот се обидел на дрзок начин да одземе предмет – златен ланец. Заедно со уште едно непознато лице на оштетената и пришле од зад грб, започнале да ја тегнат за вратот и блузата со намера да и го земат ланчето, но таа успеала да ги оттргне.

На 05.10 во маркет на булеварот „Партизански одреди“ обвинетиот се обиде да одземе пари од дневниот промет. Кога влегол во маркетот ја забележал вработената ако реди роба на еден од рафтовите, а тој се упатил кон касата за да ги земе парите. При обидот бил забележан од вработената, која започнала да вика, па обвинетиот го напуштил маркетот без да ја реализира намерата.

Прочитајте и...  28 прекршувања на забраната за движење

Надлежниот јавен обвинител до судот достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице поради опасност тој да се даде во бегство за да го избегне кривичниот прогон.​

Поврзани вести

Жител на тетовски Порој фатен со 100 пакувања кокаин

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Трезор“

Слободен печат

Скопјанец фатен со дрога на „Блаце”

Полицискиот час го прекршиле 28 лица

Горан Наумовски

28 прекршувања на забраната за движење

Три возила и мотор изгореа во Загреб

Остави Коментар