Деветмина повредени во 12 сообраќајки во Скопје

Еден пешак и еден возач на патничко возило се здобиле со тешки телесни повреди, а седум лица се полесно повредени во шест од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Од сообраќај се исклучени 13 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, четворица возачи кои биле под дејство на алкохол, 19 возачи пред да се стекнат со правото на управување на моторно возило, двајца возачи почетници, како и 22 нерегистрирани возила и едно претоварено возило.

Казнети се и осум возачи кои поминале на црвено светло, еден возач кој не дал првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, тројца возачи за неправилно престројување, двајца возачи за неправилно престигнување, како и двајца возачи кои не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница. Санкционирани се осум возачи за неносење сигурносен појас и седум кои зборувале на мобилен телефон додека возеле.

Прочитајте и...  Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Според билтенот на СВР Скопје, за непрописно паркирање се издадени 81 казна, а со специјалното возило „пајак” подигнати се 79 возила.

Прочитај повеќе

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Слободен печат

Триесетдневен притвор доби жител на Пирок кој синоќа повреди полицаец

Слободен печат

Во простории на старо училиште силувано дете, ОЈО Гостивар бара притвор за сторителот

Слободен печат

Жител на тетовски Пирок повредил полицаец

Почина четиримесечно бебе во Кочани

Слободен печат

Побарана казна од 1000 евра за непочитување на полицискиот час во Гевгелија​

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маж се удави во Бањанска река

Горан Наумовски

Скопјанец повреден во сообраќајка кај Гевгелија

Пожар во куќа во Кавадарци

Велешанец (40) пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Тепачка меѓу затвореници во кумановскиот затвор, едниот заврши во болница

Слободен печат

Парични казни за 20 обвинети од Прилеп